این روزها بر خلاف مدارس دولتی، تعداد مدارس غیر‌انتفاعی در کلانشهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد و شیراز به قدری زیاد است که گاه تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس درس آنها به 15 نفر نیز نمی‌رسد و به علت تعداد کم دانش‌آموزان و هزینه‌هایی که از خانواده‌ها دریافت می‌شود، بهترین نوع تدریس در این مدارس را شاهدیم

هر روز خبری تازه از عریض و طویل‌ترین وزارت‌خانه کشورمان به گوش می‌رسد. یک روز نظام جدید آموزشی بر سر زبان‌ها می‌افتد و روز دیگر به تعویق افتادن حذف کنکور آه از نهاد دانش‌آموزان بر می‌آورد. روزی دیگر شنیده می‌شود که معلمان مقطع متوسطه اگر درخواست جابه‌جایی دارند در صورتی با درخواست آنها موافقت می‌شود که برای تحصیل به دبستان منتقل شوند در غیر این صورت با درخواست جا‌به‌جایی آنها موافقت نمی‌شود. اما تازه‌ترین خبر در این باره  در برخی از مدارس از نوزادان برای تحصیل در سال‌های آینده ثبت‌نام می‌کنند.

این موضوع اگر چه در نگاه اول به یک شوخی با مزه شبیه است اما وقوع آن موضوعی است که قابل انکار نیست.یک مقام اگاه گفت ‌برای ثبت‌نام در برخی مدارس مسابقه راه افتاده و خانواده‌ها تمایل دارند فرزندان‌شان را در مدارسی ثبت‌نام کنند که عنوان «بهترین مدرسه» را دارند و در برخی موارد، والدین، مدرسه مورد نظر نوزادشان را برای تحصیل در چند سال آینده مشخص کرده و وجوهی برای ثبت‌نام نوزاد به مدرسه پرداخت کرده‌اند.» در اصل 30 قانون اساسی آمده است که: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم کند و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد. اما سیستم آموزشی کشورمان به سمتی پیش می‌رود که بی‌گمان تا کمتر از چند دهه آینده یا سیستم رایگان آموزشی بر چیده خواهد شد یا اینقدر این سیستم عقب مانده خواهد بود که خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به جای فرستادن به مدارس دولتی به مدارس غیر انتفاعی بفرستند تا بتوانند از معلمان با سوادتر و سطح علمی بالاتری بر خوردار شوند.

این روزها تعداد مدارس غیر انتفاعی در کلانشهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد و شیراز به قدری زیاد است که گاه تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس درس آنها به 15 نفر نیز نمی‌رسد و به علت تعداد کم دانش‌آموزان و هزینه‌هایی که از خانواده‌ها دریافت می‌شود بهترین نوع تدریس در این مدارس را شاهدیم. از سوی دیگر در مدارس دولتی در کلاس‌های درسی در مقاطع مختلف آموزشی حداکثر دانش‌آموز که 32 نفر است در بهترین حالت در حال تحصیل هستند و در برخی مناطق این تعداد به 38 تا 40 نفر نیز می‌رسد.