امروز حضور جوانان در تمامی عرصه ها و صحنه های نظام ضامن حفظ و تداوم انقلاب اسلامی و نوید بخش ساختن ایرانی آباد است. اعتماد به جوانان و واگذاری مسئولیتها به آنان زمینه ساز تقویت حس مسئولیت پذیری و خودباوری در جوانان و پیشرفت و تحول همه جانبه در کشور است.

این جوانان که به برکت انقلاب اسلامی و اندیشه های نورانی حضرت امام (ره) متحول شدند، در دوران انقلاب اسلامی بویژه در سالهای دفاع مقدس که صحنة رویارویی تمام کفر با تمام اسلام بود آنگونه حماسه آفریدند که نوجوان 13 ساله ای همچون شهید فهمیده مدال افتخار و رهبری از بسیجی راحل حضرت امام (ره) گرفت. حضرت امام (ره) همیشه به جوانان عشق می ورزیدند و به نیروی بالقوه و بالفعل جوانان انقلاب ایمان کامل داشتند، به جوانان بها دادند و جوانان را امید و نوید خود می خواندند و در نهایت انقلاب را به‌دست جوانانی سپرد که آن را به پیروزی رسانده بودند. ایشان می فرمودند:" شما جوانان برومند شما محصلین ارجمند که امید من هستید و نوید من هستید باید در هر جا که هستید در هر جای ایران که هستید باید بیدار باشید با بیداری از حقوق خودتان دفاع کنید". حضرت امام (ره) در ادامه به ضرورت تربیت جوانان و نوجوانان اشاره کرده و با تاکید بر تربیت اسلامی می فرمایند: "ما جوانهایمان را لازم داریم که تربیت بشوند به تربیت انسانی، یعنی تربیت اسلامی این جوانهایی که در آتیه باید این مملکت را حفظ کنند این مملکت را اداره بکنند اینها باید درست تربیت بشوند". حضرت امام (ره) ضمن تاکید بر اهمیت جوان و جوانی بر ضرورت تربیت و تهذیب نفس در این ایام اشاره می کنند و خطاب به جوانان می فرمایند:" اسلام آنقدر که به تهذیب این بچه های ما و جوانهای ما کوشش دارد به هیچ چیز کوشش ندارد از حالا که جوان هستید و قوای جوانی محفوظ است جدیت کنید به اینکه هوای نفس را از نفس خودتان خارج کنید". حضرت امام (ره) با اعتقاد به تحول عظیم به وجود آمده در جوانان در سایه انقلاب اسلامی فرمودند: " این تحولی که در جوانهای ما در انسانها ، آنهایی که متعهد هستند پیدا شده است اهمیتش بیشتر از آن تحولی است که در مملکت پیدا شده است "
امروز شاهدیم که، درخت تناور انقلاب اسلامی با جان نثاریها و ایثارگریهای جوانان این مرزوبوم، در مقابل انواع توطئه‌های داخلی و خارجی دشمنان بیمه شده است. به‌برکت انقلاب‌اسلامی، زمینه حضور جوانان در همه عرصه‌های نظام اسلامی فراهم گردیده و مشارکت آنان در عرصه‌های مختلف دستاوردهای گرانبهایی برای جمهوری اسلامی در پی داشته است. با گسترش امکانات آموزشی و دانشگاهی در کشور، خیل عظیمی از جوانان وارد مراکز علمی کشور شدند و زمینه تربیت مدیرانی خلاق برای آینده کشور فراهم شده است. جوانان، حامل‌ومروج ارزش‌های دینی انقلاب هستند ونقش مهمی درحفظ و انتقال آنها برعهده دارند.
خودباوری جوانان رمز پویایی، ماندگاری و اقتدار انقلاب و نظام اسلامی طی سالیان اخیر بوده است زیرا اعتماد به نفس و خودباوری نقش مهمی در اقتدار نظام و دستیابی به قله رفیع پیشرفت و توسعه ایران اسلامی دارد و در سایه خودباوری بسیاری از معضلات و مشکلات کشور حل خواهد شد. حضرت امام (ره) با نفی هر گونه خودباختگی برخودباوری و اعتماد به نفس تاکید می کنند و می فرمایند " یک ملت وقتی که یک مطلب را باور کرد که می تواند انجام بدهد انجام خواهد داد اساس باور این دو مطلب است باور ضعف و سستی و ناتوانی و باور قدرت و توانایی ، اگر ملت این باور را داشته باشد که ما می توانیم در مقابل قدرتهای بزرگ بایستیم این باور اسباب این می شود که توانایی پیدا می کنند و در مقابل قدرت های بزرگ ایستادگی می کنند ".
مقام معظم رهبری نیز از اعتماد به نفس و خودباوری به عنوان داروی فکری و روحی برای ملتها یاد می کنند و معتقدند که خودباوری و اعتماد به نفس نیروی حرکت ساز و حیات بخش جنبش های درخشانی بوده که در طول تاریخ برای برانداختن نظام سلطه و زور رخ نموده است.
پیشرفت های چشمگیر علمی در بحث انرژی هسته ای و علوم نوین از جمله سلولهای بنیادین و درمان برخی از بیماریهای صعب العلاج و درخشش جوانان فهیم و ساعی ایران اسلامی در عرصه رقابتهای علمی و ورزشی جهان ، ابتکارات، اختراعات و کسب افتخارات متعدد از آثار و نتایج مبارک اعتماد به نفس و خودباوری است و مطمئنا در سایه توجه به جوانان و تقویت اعتماد به نفس و خودباوری آنان زمینه تحقق تولید علم و جنبش نرم افزاری که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید فرمودنده اند فراهم گشته و ایران اسلامی به دستاوردهای عظیمی در تمامی عرصه های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی دست خواهد یافت.انشاء ا...