دیده‌اید که تا ضربه‌ای به دست و پایتان می‌خورد، یا جایی از بدنتان درد می‌گیرد، قدیمی‌ها توصیه می‌کنند آن قسمت را گرم کنید تا درد آرام شود.

درد باعث گرفتگی و تشنج عضلات می‌شود و بعد از آن جریان خون در عضلات کاهش می‌یابد، اکسیژن و مواد مغذی کمتری به آنها می‌رسد و این چرخه ادامه می‌یابد. وقتی که به منطقه دردناک بدن گرما می‌دهیم، در واقع جریان خون در آن منطقه را افزایش می‌دهیم و چرخه درد را می‌شکنیم.

به همین دلیل است که خیلی از پمادها و لوسیون‌های ضددرد، خاصیت گرمابخشی دارند و البته قدیمی‌ها، این خاصیت را با استفاده از دستمال داغ، خشت آتش دیده، کیسه آب گرم یا وسایل گرمایشی دیگر تامین می‌کردند.

روش گرمادرمانی، بیشتر برای تسکین دردهای مزمن و زیرساخت‌های عصبی به‌کار می‌رود که معمولاً با انجام این روش، فرد پس از گذشت 48 ساعت تأثیر مثبت آن را به صورت کاهش درد مشاهده می‌کند. با این کار، نواحی دچار اسپاسم و گرفتگی، بهبود می‌یابند و با کاهش التهاب، افزایش عملکرد مفاصل و از بین رفتن اثر کوفتگی روبه‌رو می‌شویم.


یکی از مزایای استفاده از گرما، جریان پیدا کردن خون در آن مناطق و قسمت‌های خاص بدن است. این خون‌رسانی، مکانیسم‌های احساس درد را در مغز شما دستکاری می‌کنند و در واقع مغز شما به جای احساس درد، متوجه حس گرما می‌شود.

استفاده از گرما ممکن است درد و سفتی مفصل را کاهش دهد. حمام داغ و کمپرس گرم در موارد تشدید درد و التهاب تسکین بخش است. از کیسه یخ نیز می توانید برای کاهش درد استفاده کنید.

نکته‌های مراقبتی

1. اگر نسبت به آب گرم و داغ خیلی حساس هستید، بهتر است میان کیف آب‌گرم و سطح پوست خود یک یا چند لایه حوله نرم بگذارید تا مانع آسیب یا سوختگی پوست‌تان شوید.

2. کیف آب‌گرم را حداکثر 15 تا 20 دقیقه روی محل مورد نظر بگذارید.

3. اگر هنگام گرمادرمانی به هر شکل آن، روی پوست خود تغییراتی مانند تغییر غیرطبیعی رنگ یا درد و سوزش زیاد حس کردید، درمان را متوقف کنید.

4. هرگز موقع خواب از کیف آب‌گرم استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است خواب‌تان ببرد و پوست‌تان بسوزد.


در چه مواردی نباید از گرمادرمانی استفاد کرد؟

• فرد دچار آسیب حاد عصبی است.

• فرد دچار زخم باز یا آسیب خارجی در پوست است.

• فرد دچار گردش خون مختل‌شده و معیوب است.

• فرد دچار اختلال تنظیم درجه حرارت بدن است.

• وقتی بافت بدن دچار اختلالات غیر‌معمول مانند توده‌های سرطانی است.

• روی قسمتی از پوست که دچار خون‌مردگی یا خونریزی است.