متن ادبی ولادت امام رضا علیه السلام

هدایت و ارشاد، ره می‌سپارد و مقصدش «فلاح امت» است و «امام»، قائد و قوام بخش بنای امت، و سلسله‌ای از نور، هدایت، تعهد، جهاد و شهادت است، و «ائمه شیعه» اسوه زندگی و الگوی اخلاق‌اند.

چشممان روشن، که در تاریکخانه تاریخ، از خانه ولایت، خورشیدی دیگر سربرکشید و در تداوم راه، از «مدینه» تا «طوس» را پیمود و از برکت این هجرت، ایران برای همیشه در چشم انداز پرتو «امامت» قرار گرفت، آن پیشوا، هنگام تودیع دردمندانه با «تربت احمد»، گردی از ایمان آن مزار برگرفت و بر این خاک پاشید و سرزمین عجم را با پیام رسول عرب عجین نمود و سرزمین سلمان را بیمه «خط اهل بیت» ساخت.

اینک، خورشید دین از خاک خراسان می‌تابد. اینک، میلاد «علی بن موسی الرضاعلیه السلام» است.

و ... ایران ، به اقیانوس «عرفان علوی و رضوی و موسوی» وصل است. چرا که مرقد هشتمین امام، بعنوان یکی از چهار نگین گرانبها در این مملکت محمد صلی الله علیه و آله و سلم می‌درخشد.

هر روز بامداد خورشید از سمت خاور سر برآورد، و از فراز گنبد طلایی «سلطان طوس»، نور افشانی می‌کند، و بر این خاک شیعه خیز و تربت عاشق می‌پرورد، می‌تابد و زر می‌فشاند.

خورشید وجود امامهشتم فروغ بخش آن آفتاب عالمتاب است که در سپهر گردون می‌گردد.

و کدام شرق، دو خورشید دارد؟

و کدام خاک مهد مشرقین و دو خاور است؟

اما شمایلی از سیمای این خورشید:

شجاع، بخشنده و کریم بود. در علم و عبادت، سرآمد اهل زمان خویش به شمار می‌رفت.

وارسته‌ای زاهد و دانایی بی‌نظیر بود.

به دانش و تقوای او همه اعتراف داشتند.

حتی دشمن خونی‌اش ـ مأمون ـ چندین بار و به مناسبتهای گونه‌گون، از امامبه عنوان داناترین عابدترین و وارسته‌ترین مرد، یاد کرده است.

به گفته «ابن جوزی»: در سن بیست و چند سالگی در مسجد رسول صلی الله علیه و آله و سلم می‌نشست و برای مردم فتوا می‌داد.

«حضور در زمان» داشت. نسبت به مسائل فکری و اعتقادی و شبهه‌های دانشمندان ادیان و مذاهب مختلف، جوابی حاضر و پاسخی دندان‌شکن داشت. اخلاقش نیکو و برخوردش کریمانه بود. فرزند پیامبر بود و وارث خلق و خوی آنکه برای تکمیل مکارم اخلاق برانگیخته شده بود.

سخن کسی را قطع نمی‌کرد. کلامی که موجب رنجش خاطر مسلمانی گردد نمی‌گفت از خدمتکارانش کسی را مورد عقاب و سرزنش قرار نمی‌داد.

در مجلسی که دیگران حضور داشتند. پایش را دراز نمی‌کرد.

تکیه نمی‌داد، خنده‌اش به قهقه نمی‌رسید و از تبسم فراتر نمی‌رفت.

هنگام غذا، همه خدمتکاران را سر سفره می‌نشاند.

به نیازمندان و مساکین، بسیار کمک می‌کرد و این اعانت و دستگیری را،نه از سر منت نهادن، بلکه به شکرانه نعمت الهی انجام می‌داد.

جلسات بحث و مناظره‌اش با دیگران، نقش حساس در تحکیم ولایت و روشن‌تر نمودن «حق» داشت و حیات سیاسی  ـ اجتماعی امامرضاعلیه السلام مایه برکات فراوان برای شیعه بود.

عالم اهل بیت بود و پناه درماندگان و الگوی اسوه جویان.

و نمونه بود .... نمونه «بودن».

و ..... «امام» بود، امامدر اندیشه‌ و اخلاق و ایمان و رهبری.

زاد روز میلاد این «خورشید»، بهانه‌ای است که نگاهی به ذخیره معنوی دین و ایمانمان در این سرزمین داشته باشیم و ماه ذیقعده را قدر بدانیم، که در روز نخست این ماه، ولادتحضرت معصومه علیها السلام بود، و در یازدهم این ماه، زاد روز حضرت رضاعلیه‌السلام است. اینگونه است که «مشهد» و «قم» از وجود مرقد مطهر این دو اسوه پاکی، برخوردار است. یکی الگوی مردان شرف خواه، دیگری الگوی بانوان عصمت جوی و عفاف گزین.

«قبله هشتم»، مغناطیس دلهاست که همه روزه و همه ساله،‌انبوهی از قلبهای عاشق و دلهای شیدا را به سوی خود می‌کشد.

مشهد، که مدفن این آفتاب عترت است، در مرکز این دایره جذبه و کشش قرار گرفته است و این خواهر و برادر، کانون جاذبه‌های معنوی این مرز و بوم شده‌اند.

اینست که «11 ذیقعده»، فرخنده است. گرامی باد این میلاد خجسته، که برکتهایش بی‌پایان است و شادان باد دلهای شیفته، که با مهر این خاندان، آبادان است و با عشق آرمیدگان این آستان، خرم و خرسند

 

 

خورشید هشتم

 

سلام و درود خدا بر کسی‌که خدا و رسولش از او رضایت دارند؛ امامی که چشمه جوشان لطف و رحمتش به دریای ازلی رحمت و رأفت بی‌کران پروردگار متصل است و هر پناهجوی بی‌آشیانى، در پناه نگاه و نوازش او، چون آهوی رمیده از صیاد، آرام میگیرد.

 

سلام بر خراسان، بوستانی از بوستانهای بهشت که در آن فرزانه فرزندی از نسل رسول خاتم(صلی الله علیه و آله وسلم)، چندی زیسته و درخشیده است.

 

سلام بر رواق های بلند حرمش که همواره مأمن دل های خسته و پناه آهوان رمیده از دام دل و دانه دنیاست.

 

سلام و درود و صلوات بر امام رضا(ع)، هشتمین امام، کوکب درخشنده، ابر بارنده، باران شتابنده و خورشید فروزنده.

 

سلام بر تو ای امام غریبان

 

سلام بر تو که عظمت کشور ما هستی و ضامن سعادت و سربلندی ما!

 

سلام بر تو و بر خانه ‏ای که قدم در آن نهادی!

 

سلام بر تو و دامانی که تو را بپرورید!

 

سلام بر تو و زندگیِ سراسر نورانی ‏ات.

 

سلام بر تو و مزاری که وعده‏ گاه زیارت و التجای عاشقان است! مولا جان، امام رضا علیه ‏السلام ! به خانه دل‏ های عاشقان خوش آمدید!

 

مقدمتان گلباران!

 

صدای توحید

 

تو به نگاه های خاک گرفته کوتاه نظر آموختی که «غیب را ابری و آبی دیگر است آسمان و آفتابی دیگرست.» آموختی که افق های دیدشان را بگسترانند و بدانند که زندگی همین چهار و پنج روز نیست … که «آدمی در عالم خاکی نمی آید به دست»؛ آموختی که به در آییم و دیده بگشاییم تا دست الهی را پشت صحنه آفرینش ببینیم. تو به ما آموختی که مخزن علم اگر متصل به دریای الوهیت باشد، هیچ‌گاه تمام نخواهد شد.

 

صدای رسای تو از کوچه های نیشابور به گوش می رسد هنوز؛ «صدای توحید، دژ استوار خداوند است در این سیاره زلزله خیز و کسی که بدان پناه ببرد، عذاب نخواهد شد/ 1 نظر / 174 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me